Inese Ruļuka,

Līvānu novada Vakara (maiņu) vidusskolas skolēni apmeklē Saeimu

23. septembrī  jau sesto reizi Saeimā notika tradicionālā Atvērto durvju diena. Šogad  iespēju klātienē aplūkot Saeimas namu, iepazīt tā arhitektūru, vēsturi, uzzināt vairāk par deputātu ikdienas darbu izmantojām arī  mēs, Līvānu novada Vakara (maiņu) vidusskolas skolēni un skolotājas.  Lai varētu aplūkot parlamenta ēku, katram Saeimas Atvērto durvju apmeklētājam (arī mums!) bija jāiziet nopietna drošības pārbaude, pēc kuras tika izsniegts īpašs buklets par Saeimas nama vēsturi, kas kalpoja par ceļvedi mūsu ekskursijas laikā. Skolēniem bija iespēja arī piedalīties Atvērto dienu konkursā, pārbaudot savu vērību un meklējot atbildes uz trīspadsmit āķīgiem jautājumiem dažādās apmeklētājiem atvērtajās Saeimas nama telpās.

Mūsu īpašais gids Saeimas nama greznajās telpās bija 11. Saeimas deputāts Juris Viļums, kas aktīvi pārstāv Latgales intereses Saeimā un arī ikdienā runā latgaliešu valodā, ar savu piemēru parādot, ka mums ir jālepojas, ka mēs esam  Latgales latvieši ar savu unikālo valodu un kultūru. J. Viļums aizrāva skolēnus ar savu interesanto stāstījumu par Saeimas nama vēsturi un deputāta ikdienas darbu. Mūsu ekskursiju uzsākām Dāvanu zālē, kurā var aplūkot ārvalstu delegāciju dāvanas Latvijas parlamentam, savukārt pa ceļam ejot uz Viesu zāli, kur Saeimas amatpersonas pieņem ārvalstu delegācijas, varējām ielūkoties Saeimas darbinieku ikdienas gaitās. Atvērtas apmeklētājiem bija arī reprezentācijas telpas, kuras parasti tradicionālo ekskursiju laikā nav apskatāmas: Zaļā zāle, Brūnā zāle, Baltā zāle, Kamīnzāle. Sarkanajā zālē visiem apmeklētājiem tika piedāvāta vēl nebijuša iespēja nosūtīt īpašu pastkarti ar Saeimas pasta zīmogu uz jebkuru vietu Latvijā. Arī mēs to izmantojām, nosūtot visiem mūsu skolas darbiniekiem pastkarti ar sirsnīgiem sveicieniem no J. Viļuma un visiem mācību ekskursijas dalībniekiem. Apskatot Saeimas nama nozīmīgāko telpu - Sēžu zāli, kurā katru ceturtdienu deputāti sanāk uz sēdēm, skolēniem bija iespēja arī aplūkot  izcilā Latvijas brīvvalsts laika arhitekta  Eižena Laubes romantisma stilā veidotos  griestu dekorus ar saules un ozollapu motīviem. Skolēniem atvērto durvju dienā bija iespēja uzzināt arī vairāk par projektu Jauniešu Saeima, jo bijušie Jauniešu Saeimas deputāti ar skolēniem dalījās savā pieredzē un stāstīja, kā kļūt par Jauniešu Saeimas deputātu.

Kā salds mācību ekskursijas noslēgums bija „Skrīveru Saldumu” darbnīcas apmeklējums, kurā skolēni ne tikai varēja noskatīties filmiņu par saldumu ražošanu Skrīveros un iepazīties ar iemīļotās konfektes „Gotiņa” tapšanas vēsturi, bet arī izveidot  un ietīt savu īpašo „Gotiņu”.

Pateicamies Līvānu novada Vakara (maiņu) vidusskolas direktorei Ilzei Vanagai, Līvānu novada domei, skolotājai Sintijai Vaikulei par atbalstu mācību ekskursijas organizēšanā. Īpašs paldies Jurim Viļumam par laipno uzņemšanu Saeimas namā.

Līvānu novada Vakara (maiņu) vidusskolas skolēni un skolotājas S. Vaikule un I. Ruļuka kopā ar

11. Saeimas deputātu J. Viļumu Sarkanajā zālē pie lielā Austras koka svečtura ar 19 vēsturisko apriņķu ģerboņiem